След смъртта на Франциск: Тръмп провокира с „папски" фотомонтаж



Президентът на САЩ Доналд Тръмп предизвика остри критики от страна на католическата общност, след като публикува AI-генерирано изображение, на което е представен като папа.
Снимката, споделена чрез официалните акаунти на Белия дом в социалните мрежи, се появява в момент на траур за католическия свят – Папа Франциск почина на 21 април, а вярващите се готвят за избор на негов наследник.
Католическата конференция на щата Ню Йорк обвини Тръмп в подигравка с вярата. Постът идва само дни след като той се пошегува пред репортери: „Бих искал да бъда папа. “
Това не е първият случай, в който американски президент е обвинен в неуважение към католическата религия. Бившият президент Джо Байдън предизвика възмущение преди година, когато направи кръстен знак на митинг в подкрепа на достъпа до аборт във Флорида.
Говорителят на Ватикана, Ма̀тео Бру̀ни, отказа да коментира публикацията на Тръмп по време на брифинг с журналисти в събота. Ватиканът се подготвя за конклав, който започва в сряда и ще избере наследник на Св. Петър.
На изображението, публикувано от Тръмп в петък вечер, той носи бяла расо и митра – облекло, характерно за епископ. Около врата му виси голям кръст, а с вдигнат пръст и сериозно изражение позира така, че да наподобява папски жест.
Католическата конференция на щата Ню Йорк, представляваща епископите в региона, остро осъди снимката в публикация в социалната мрежа X (бившия Twitter) :
„Няма нищо умно или смешно в това изображение, г-н президент, “ гласи съобщението.
„Току-що погребахме нашия обичан Папа Франциск, а кардиналите се готвят за тържествен конклав, за да изберат новия наследник на Св. Петър. Не ни се подигравайте. “
Левоцентристкият бивш министър-председател на Италия Матео Ренци също остро осъди публикацията на Тръмп.
„Това е изображение, което обижда вярващите, унижава институциите и показва, че лидерът на десния свят се забавлява, превръщайки всичко в цирк, “ написа Ренци в социалната мрежа X (бившия Twitter), коментирайки снимката.
От Белия дом обаче отхвърлиха всякакви предположения, че президентът републиканец се е подигравал с папския сан.
„Президент Тръмп пътува до Италия, за да отдаде почит на Папа Франциск и да присъства на погребението му, и винаги е бил твърд защитник на католиците и религиозната свобода, “ заяви говорителката на Белия дом Каролайн Левит.
Превод: GlasNews. bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.